מוזיאון הכט, אוניברסיטת חיפה

אחד המוזיאונים המעניינים והמרשימים ביותר בארץ, הוא מוזיאון הכט, הממוקם בקמפוס אוניברסיטת חיפה שבמרומי הכרמל. התצוגות במוזיאון, המוקדש לארכיאולוגיה של א"י ולאמנות, משתרעות על פני שטח של כשלושת אלפים חמש מאות מטרים רבועים, והן ייחודיות הן בתוכנן והן באופן עיצובן המאוד לא שגרתי. המוזיאון כולל אוספים ייחודיים בארכיאולוגיה הכוללים בין היתר מטבעות, חותמות כתובים מתקופת המקרא, ממצאים מחפירות תת-ימיות; וכן אוספים ייחודיים באמנות עם דגש על האימפרסיוניזם ואסכולת פריס, בהם עבודות של מאנה, מונה, פיסארו, סוטין, מודליאני ואן-גוך ואחרים. בתצוגה אף ממצא יחודי מסוגו, ספינה באורך 13 מ',  בת 2400 השנים, שעברה תהליך שימור ושחזור ממושך. כמו כן מוצג העוגן, כלי הנגר וחלק ממטען הספינה. הספינה התגלתה בים בעומק של כ-2 מטרים, מול חוף קיבוץ מעגן מיכאל. היא נחפרה במהלך שנות ה-80 ועברה תהליך שימור במשך כ-7 שנים.

 

 

 

מרכז הלמידה של מוזיאון הכט משמש כחוליה מקשרת בין המוזיאון ואוניברסיטת חיפה לבין המבקרים בו. במסגרת מרכז הלמידה, המקפיד להתפתח ולהתחדש כל העת, פותחו מגוון פעילויות בנושאים הקשורים לארכיאולוגיה, היסטוריה, מורשת ואמנות. באמצעות הפעילויות במוזיאון אנו שואפים ליצור סביבת לימוד שתאפשר למבקרים חוויה של התבוננות וגילוי, חקר ולמידה, התרגשות והנאה. הפעילויות מותאמות למגוון גילאים: ילדי גנים, חטיבות היסוד, הביניים וכן לתלמידי החטיבה העליונה. מרכז הלמידה רואה חשיבות רבה בתיאטרון ככלי להעצמת החוויה הלימודית-מוזיאלית ולכן, בחלק ניכר מהפעילויות משולבים גם שחקנים.

תוכניות הלימוד משלבות פעילות יחידנית, עבודה בקבוצות, הוראת עמיתים, למידת חקר ותיאטרון היסטורי. המגוון הרחב של המתודות, המיושם בכל אחת מהפעילויות, מעניק למשתתפים חוויה המעודדת סקרנות ופיתוח חשיבה. חלק מהפעילויות מותאמות לתוכניות הלימודים של משרד החינוך ואילו תוכניות אחרות נועדו להעשרה כגון: שעות סיפור, הצגות לילדים, חגיגת יום הולדת..

מוזיאון הכט מקיים פעילויות  באתר "דרך הדורות" הצמוד לאוניברסיטת חיפה, בנוסף לפעילויות הרגילות המתקיימות בתוך המוזיאון. האתר הוא פארק מוזיאוני, הכולל מבנים אותנטיים משוחזרים מתקופות שונות בתולדות ארץ-ישראל שהוקם אף הוא ביוזמת ד"ר הכט ז"ל ומנוהל במשותף על ידי הנהלת פארק הכרמל והנהלת המוזיאון. הפעילויות באתר זה מומלצות לימי גיבוש כיתתיים, לפעילויות לקראת חגים או כאירוע חוויתי לציון סוף שנה.

אודיטוריום מוזיאון הכט כולל 380 מקומות ישיבה מרופדים ומהודרים בשני מפלסים (במפלס התחתון 180 מושבים, ביציע 200 מושבים) ומונגש לנכים. מותקנות בו מערכות אור-קוליות, מערכת הגברה, צוגים לתאורה ומסך ענק.

על במת האודיטוריום מוצב עוגב עתיק ששוחזר מחלקיהם של עוגבים בני כמאה וחמישים שנים. צלילי העוגב משקפים את המסורת, האיכות, עושר הגוונים והסגנון הרומנטי של העוגבים מן המאה הקודמת

ניתן להשכיר את האודיטוריום לצורך קיום הרצאות, כנסים ומופעים מוזיקאליים.

המוזיאון פתוח לקהל הרחב והכניסה חופשית

שעות הביקור: א, ב, ד, ה 16:00-10:00; ג 19:00-10:00; ו 13:00-10:00; שבת 14:00-10:00

כתובת: מוזיאון הכט, אוניברסיטת חיפה (בניין ראשי, קומה 1 מגדל אשכול), חיפה 31905 ; טלפון: 04-8240308

אתר: https://mushecht.haifa.ac.il ן חפשו אותנו גם בפייסבוק ובאינסטגרם: מוזיאון הכט