ד"ר ריקי ביטון כהן

היי, אני ריקי ואני מתגוררת בישוב רקפת שבמשגב יחד עם אישי ושתי בנותיי. 
ברקע המקצועי שלי אני אחות (עבדתי 10 שנים בביה"ח רמב"ם כאחות בחטיבה הכירורגית, מדריכה קלינית ובהמשך ביחידה למניעת זיהומים). 
את התואר השני שלי עשיתי במגמת מנהל בביה"ס לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה ובהמשך השתלבתי במסלול "מחקר מקדים לדוקטורט" במגמת קידום בריאות, שהתמקד באפיון התנהגויות של צוותים רפואיים, בשמירה על היגיינה למניעת העברת מחלות זיהומיות ושימוש בגישה ייחודית בשם Positive Deviance לזיהוי התנהגויות חיוביות יוצאות דופן על הרצף הטיפולי ב 3 בתי חולים בישראל. 

בעבודת הדוקטורט שלי, שבחלקה מומנה ע"י המכון הלאומי לחקר שרותי בריאות ומדיניות הבריאות (NIHP) הרחבנו את היריעה ופיתחנו מודל תיאורטי יישומי המבוסס על גישה זו שנשא את פירותיו באמצעות דיווח על שינוי התנהגותי של הצוותים, הפצת הפרקטיקות הייחודיות והפחתה בשיעורי הזיהומים הנרכשים. כבר בשנת 2019 בתחילת דרכו, מחקר זה זכה פרס הכרה מיוחד מטעם משרד הבריאות ומהמרכז הארצי למניעת זיהומים ועמידות לאנטיביוטיקה, שהוענק בכנס החדשנות והיזמות במניעת זיהומים.

בשנים האחרונות, שימשתי כרכזת המחקר במעבדת המחקר של תקשורת בריאות וסיכונים בראשה של פרופ' ענת גסר-אדלסבורג, לצד עבודה ביחידה הקלינית בחוג לסיעוד, כך שאוניברסיטת חיפה מזה שנים מהווה עבורי בית שני חם. השנה השתלבתי כסגל בכיר בחוג לסיעוד במסלול "מומחה" ושמחה מאוד מהזכות שניתנה לי להמשיך ולשלב בין העיסוק בפרקטיקה, להוראה ולמחקר באקדמיה ובעיקר להנות מכל העולמות המרתקים הללו.